Baklava Yufkasında Fıstıklı Perde Pilavı

Baklava Yufkasında Fıstıklı Perde Pilavı

 • Hazırlama Süresi : 55 Dakika 55 mins
 • Servis : 6 Kişilik Serves 6

Malzemeler

 • 1.5 su bardağı baldo pirinç
 • 3 su bardağı su
 • 80 gr antep fıstığı
 • 2.5 çay kaşığı tuz
 • 6 yaprak baklava yufkası
 • 3 çorba kaşığı tereyağı
 • Koroplast Pişirme Kağıdı

Kullanılan Ürünler

  Koroplast Pişirme Kağıdı
  Koroplast Pişirme Kağıdı

Hazırlanışı

1- Fırınınızı altlı üstlü ve fanlı çalıştırıp 190 dereceye ayarlayın. Eğer önceki günden kalan pilavınız varsa onu kullanmak bu tarif için harika olacaktır. Artanı kullanmak hem sofranın bereketini arttıracak hem de sizi zahmetten kurtaracak.

2- Yoksa pirinci bol suda, akan su saydamlaşana kadar yıkayın.

3- Pilav tenceresinde 1,5 çorba kaşığı tereyağıyla birlikte pirinçleri, bütün taneler saydamlaşana, yaklaşık 7 dakika kadar kavurun.

4- Kavrulan pirince kaynar suyu ve tuzu ekleyip kapağını kapatın ve pişmeye bırakın.

5- Suyunu çeken pirincin altını kapattıktan sonra 15 dakika kadar kapağın altına bir bez veya kağıt havlu yerleştirip demlenmeye bırakın.

6- Yarım kaşık tereyağında Antep fıstığını kavurup, daha sonra pilava eklemek için bir kaba alın.

7- Fıstıkları kavurduğunuz tavada kalan tereyağını eritin, böylece fıstığın tadı tereyağına geçecek.

8- Pişirme kağıdını yaklaşık kek kalıbının çapında yuvarlak kesin.

9- Kek kalıbı olarak ortası delik, yüksek bir kalıp kullanırsanız pilav çok daha güzel görünecektir. Kağıdın ortasını da kek kalıbındaki boşluğa oturmak için yuvarlak kesin.

10- Kare kağıdı yuvarlak kesmek için, önce 4’e katlayın ardından kapalı köşesi ucu olacak şekilde, bu kez köşegeni ekseninde tekrar 2 kez katlayın. Bu şekilde sivri uç dairenizin merkezi olacak. Bu ucu kek kalıbının merkezine koyarak kenarına olan uzaklığını ölçün ve geniş bölümden makasla kesin. Kalıbınızın boyutunda kağıdınız hazır.

11- Ortasında delik açmak için bu kez ortasından boşluğu ölçü alıp kesin ve kağıdı kalıbınıza oturtun.

12- Baklava yufkalarını üst üste koyup uzunlamasına 3 eşit parçaya kesin. Böylece 18 tane şerit halinde baklava yufkanız olacak.

13- Şeritleri ortası delik kek kalıbına yerleştirmeye başlayın. Her parçayı biraz yağlayıp bir ucu kek kalıbının dışından, diğer ucu delik kısımdan sarkacak şekilde yan yana hafif verevli yerleştirin. Bu işlemi yaparken yufkalar kurumaması için biraz hızlı olmakta fayda var.

14- Kenardaki yufkaların üzerini de kurumaması için streç filmle örtebilirsiniz.

15- Pilavı kavrulmuş fıstıklarla karıştırın ve yufkaları yerleştirdiğiniz kalıbın içine koyun. Pilavın dibe kadar indiğinden hafifçe bastırarak veya kek kalıbını tezgahınıza vurarak emin olun.

16- Orta kısımdaki yufkalar birbirine yapışırlarsa hiç problem değil, elinizle ortalarından bir delik açın ve kenarlardan sarkan yufka parçalarıyla birlikte pilavın üzerini kapatın. Kenardan sarkan parçaları da kalıbın içine doğru katlayın.

17- 190 derece fırının önce altında 20 dakika sonra da üst rafında 20 dakika pişirin.

18- Üzeri kızaran ve çıtır çıtır olan pilavı servis tabağına kalıbı ters çevirerek çıkarın. Kek servis eder gibi dilimleyip servis edebilirsiniz.

Refika öneri: Fındık, fıstık gibi kuruyemişler pilavlarınıza, salatalarınıza güzel bir tat ve kıtırtı katacaktır.