Çocukların Tüketmesi Gereken 10 Besin

Alerjisi olan bir çocuk için sağlıklı bir besin, sağlıksız bir besine dönüşebilir. Aşağıdaki liste, alerjisi olmayan bir çocuğun yemek seçimine yardımcı olan ve bilgilendiren genel bir listedir. Besin alerjileri hakkında sorularınız veya endişeleriniz varsa, tavsiyeler için doktorunuza sorabilirsiniz. Listede adı geçenler dışında diğer meyve ve sebzeleri de listeye ekleyebilirsiniz.

YULAF EZMESİ

Harika bir kahvaltı seçeneği olup, vitamin B, demir, çinko ve kalsiyum deposudur. Karbonhidrat ve lif dolu eski tip yulaf ve çorbalar, hareketli çocuklar için hızlı enerji sağlar.

YUMURTA

Yumurta protein kaynağı olup, ayrıca vitamin B, vitamin E ve demir gibi besin ögeleri içerir. Sağlıklı bir diyet için çocukların da gereksinimleri kadar et, balık, yumurta, baklagiller, fındık gibi protein kaynaklarını almaları çok önemlidir. Ayrıca küçük çocuklara çiğ yumurta veya az pişmiş yumurta sarısı vermememiz gerekir.

FINDIK VE CEVİZ

Kabuklu yemişler çocuklar için çok faydalı abur cuburlardır. Çocukların hem yağa (trans yağ hariç), hem de proteine ihtiyaçları vardır.

SÜT ÜRÜNLERİ

Çocuğunuzun süt ürünleri tüketimini arttırıp, menüsüne yoğurt da ilave edin.

BALIK

Omega 3 içeriği ile çocukluk döneminden itibaren çocuğunuz kronik hastalıklardan korur, beyin gelişimine katkı sağlar, yüksek protein içeriği ile büyümesini destekler.

BROKOLİ

Brokoli hem sizin hem çocuğunuz için en faydalı sebzelerden biridir. Özellikle içerdiği kalsiyum, potasyum, beta-karoten, B vitamini ve diğer besin ögeleri ile, gelişme çağı çocukları için harika bir sebzedir.

C VİTAMİNİ  DEPOSU MEYVELER

Güçlü bir bağışıklık sistemi ve vücudu toksinlerden arındırmak için yüksek C vitamini ihtiyacını karşılamalısınız. Bunun için çocukların beslenmesinde tüm mevsimlerde 2-3 porsiyon meyveye yer verilmelidir. Çocuğunuzun tatlı isteğini karşılamada da meyveli tatlılar, meyve ile hazırlanan dondurmalar, smoothie’lerden faydalanabilirsiniz.

RAFİNE EDİLMİŞ TAHIL ÜRÜNLERİ

En iyi besin kepekli hububatlarda bulunur. Kahverengi pirinç ve kepekli buğday ekmeği bize gereken lif, mineral ve vitamin bakımından beyaz türlerinden daha üstündür. Çocuklarınıza bunları alıştırın

PROTEİN

Gelişme çağındaki çocukların gelişimlerinin devam etmesi için proteine ihtiyaçları vardır. Onlara nasıl protein vereceğiniz sizin seçiminize kalmıştır. Baklagiller, fındık veya et, balık, tavuk ve hindi bu iyi seçimlerden bazılarıdır.

KOYU YEŞİL YAPRAKLI SEBZELER

Sebze sevmeyen çocuklarınız için koyu yeşil yapraklı sebzeler ilave edilmiş çorbalar, smoothie, börek, omlet ile beslenmesine yeşillikleri katabilirsiniz.

Beslenme çantası önerisi:

Tek bir öğün için:

Süt, 1 elma , tam tahıllı sandviç ekmek ile hazırlanmış peynirli, yeşillikli sandviç.

Okulda 1 ana 1 ara öğün için:

Ana öğün: 1 ayran, tam tahıllı sandviç ekmek ile hazırlanmış hindi fümeli/köfteli sandviç, 1 meyve.
Ara  öğün:  Kuru üzüm ve fındık karışımı, 1 bardak süt.

Diyetisyen Ferin Batman