Kurban tarifleri

Evde Lahmacun

Evde Lahmacun

Evde lahmacun yapmanın tadı başka oluyor, hem kendi ellerinizle hamur yoğurmak hem de kasabınızdan, tanıdığınız, bildiğiniz yerden aldığınız kıyma ile bu tada ulaşmak tarifsiz bir keyif.

Sakin Pişen Dana Sokum

Sakin Pişen Dana Sokum

Bu tarif sayesinde etleriniz lime lime olacak kıvamda pişecek. Sebzeler de tüm yemeğin suyundan öyle bir nasiplenecekler ki, her lokması ayrı bir lezzet patlaması yaratacak.

Sarımsaklı Ciğer

Sarımsaklı Ciğer

Sakatat, günden güne daha az pişirip unutmaya başladığımız bir gelenek. Halbuki hem protein olarak çok değerli hem sağlıklı hem de daha hesaplı. Tüm bunların yanında kurbanın hiçbir parçasını ziyan etmeyip hakkını vermek, bereketini arttırmanın en önemli yolu.

Kavurma

Kavurma

Kavurma, kurban kesildiğinde sert etleri saklamak için nefis bir yöntem. Hiçbir katkı maddesi olmadan yapabileceğiniz kavurma başlı başına yenebileceği gibi, dilerseniz son dakika yemeğe karıştırmak, yumurta kırıp yemek, pidelerinize, böreklerinize, sandviçlerinize koymak için her daim hazır ve nazır.

Bir Ziyafet: Kaburga Dolması

Bir Ziyafet: Kaburga Dolması

Kaburga dolması sofrayı şenlendirmenin en güzel yollarından biri. İç pilavla iyice bereketlenen bu tarifi sevdiklerinizle, güzel sofralarda paylaşmanız dileğiyle.