Aromatik zeytinyağı nasıl hazırlanır?

Cevaplar


Bir küçük kavanoza kabukları soyulmuş sarımsakları doldurun, üzerini sızma zeytinyağı doldurun. Bir hafta bekletin, sonra ihtiyacınız oldukça salatalara , yemeklere hatta sarımsaklı yoğurt yapmak için istediğiniz miktarda kullanın. Pratik bir şekilde yemeklere lezzet katın. Azaldıkça üzerine zeytinyağı ilave ederek uzun süre kullanabilirsiniz.

Siyah zeytini tatlandırmak için zeytinyağı ve limon suyu karışımından yararlanmayı herkes bilir. Zeytinlerinize daha değişik bir tat vermek için üzerini geçecek kadar zeytinyağı ilave edin. Biraz kekik ve 2-3 diş sarımsak ekleyip üzerini kapatın. Sekiz gün bekletin ve yenilip azalan zeytinlerin yerine yenilerini koyun.

Ayıklayıp küçük dilimlere ayırdığınız sarmısağı, buz kalıplarına ufak parçalar halinde yerleştirin. Üzerine zeytinyağı döküp buzluğa atın. Kullanmadan önce tavaya veya tencereye koyup hafif ısıda çözünmesini bekleyebilir, dilediğiniz gibi yemeklerinizde kullanabilirsiniz.

Zeytinyağınızı bir kaba boşaltın; içerisine maydanoz,dereotu ve istediğiniz diğer yeşilliklerden doğrayın ve karıştırın. Bunları Koroplast Buz Torbası'na doldurun  ve buzlukta dondurun. İster salatalarda, isterseniz kahvaltıda taze yeşillikli zeytinyağınız hazır..

Taze baharatları (kekik, fesleğen, biberiye) doğrayıp zeytinyağıyla beraber buz kalıplarında dolduruyorum. Donduktan sonra Koroplast Buzdolabı Poşeti'ne boşaltıp buzlukta muhafaza ediyorum. Yemeklerime lezzet katmak için kullanıyorum.