Balık alırken nelere dikkat etmeli?

Cevaplar


Taze balık alırken dikkat etmeniz gereken ilk kriter balığın gözüdür. Balığın gözü canlı olacaktır. Bayat balıklarda göz soluk, beyazımsı renktedir. Canlı balıkta göz canlı canlı size bakıyor gibidir. Kokusu deniz kokusu gibidir. Bayat balıklar kötü kokar. Taze balığın pulları yapışık olur. Bayat balıkların pulları havaya kalkar. Taze balığın eti sıkıdır. Bayat balık kendini bırakır.

Balığı seçerken son derece dikkatli olmalısınız. Gözleri pırıl pırıl parlak, solungaçları ise pembe yada kırmızı renkte olmalıdır.

Balık alırken tazesini seçmek için nelere dikkat etmeniz gerektiğini biliyor musunuz? Taze balığın gözleri parlak ve dışarı çıkık olur. Pulları parlak ve gövdesine sıkıca yapışıktır. Solungaçları ise kırmızı ya da pembedir. Eğer balığı alıp eve getirdikten sonra tereddütleriniz varsa, soğuk su dolu bir kaba koyun. Balık hemen dibe çöküyorsa taze demektir.

Balık alırken, parmakla bastığınızda iz kalmıyor, kaslar hemen düzeliyorsa; gözleri parlak ve lekesiz, solungaç kısımları kırmızı ise balık tazedir. Bayat balık ayrıca, kokusuyla kendini ele verir.