Çaydanlık nasıl temizlenir?

Cevaplar


Çok sevdiğiniz çaydanlığınız, zamanla mat bir görünüme bürünebilir. Yarım bardak sirkeye bir tutam tuz atıp, sert bir süngeri buna batırarak çaydanlığı silmeyi deneyin, eski parlaklığına hemen kavuştuğunu göreceksiniz.

Çaydanlık ve tüm çelik ürünleri sirkeyle ovarak parlatabilirsiniz. Hem doğal hem de pratik…

İçi kireçlenen çaydanlıklarımın içine limon parçalarını bölüp kaynatıyorum, çaydanlıklarım ilk günkü gibi pırıl pırıl oluyolar.

Kullanılmayan eski çaydanlıklar, zamanla pek de hoş olmayan bir koku edinirler. Bunu önlemek için, en kolayı içine bir parça kesme şeker koymaktır.

Kireç kaplayan çaydanlığınızı, boşken kısık ateşin üzerine koyun. Çaydanlığı yakmamaya dikkat ederek, bir süre ısıtın. Kuruyan kireç lekeleri kolayca çıkacaktır.

Çaydanlığınızın içinde biriken kireç tortusundan kurtulmak için çaydanlığın içinde 15 dakika kadar sirke kaynatın. Hepsinden kurtulacaksınız.

Çaydanlığınızın içinde biriken kireç tortusundan kurtulmak için çaydanlığın içinde 15 dakika kadar sirke kaynatın.

Demliğin süzgecine kadar kaynar su koyun, 3-4 kaşık limon tuzu koyup bir gece bekletin. Pırıl Pırıl olduğunu göreceksiniz, kireci doğal yoldan söküp atacak...

İç kısmı tamamen kireç bağlamış çaydanlığın içine, patates kabuklarını koyup kaynatın. Kirecin kolayca çıktığını göreceksiniz.

Demliğinizde, bir miktar suyun içine soyulmuş patates kabuklarını atıp kaynatın. Kireçten eser kalmayacaktır.