Domates nasıl saklanır?

Cevaplar


Biz kadınların en önemli sorunu da zaman geçtikçe pörsüyen domatesler... Domatesler dolapta durdukça pörsümeye başlar. Yani ezilip büzülmeye ve yumuşamaya başlar. Pörsümüş domatesleri hayata döndürmek için veya daha iyi görünmelerini sağlamak için bir kabın içine tuzlu su doldurun ve domatesleri bu kabın içine koyun. Rendeleyip Koroplast Buzdolabı Poşetine koyarak istediğiniz kadar saklayabilirsiniz.

Domatesleri iyice yıkayıp kağıt havlu ile kurulayın. Koroplast Buzdolabı Poşetlerinin her birine 2-3 adet koyup havasını çekip bağlayın ve dondurun. Kullanmak istediğinizde poşetten çıkarıp çeşmenin altına tuttuğunuzda kabukları hemen çatlıyor ve soyuluyor. 1 dakika dışarıda bekleyince bıçakla kolayca doğranıyor. Her türlü yemekte kullanabilirsiniz. Ama asla çözdürerek kullanmayın!

Domatesleri iyice yıkayıp kağıt havlu ile kurulayın. Koroplast Buzdolabı Poşet'lerinden her bir poşete 2-3 adet koyup havasını çekin ve dondurun. Kullanmak istediğinizde poşetten çıkarıp çeşmenin altına tuttuğunuzda kabukları hemen çatlıyor ve soyuluyor. 1 dakika dışarıda bekleyince bıçakla kolayca doğranıyor. Her türlü yemekte kullanabilirsiniz. Ama asla çözdürerek kullanmayın.

Domatesleri topluca rendeledikten sonra buz kalıplarında dondurun. Sonra hepsini bir buzdolabı poşetine koyarak saklayın.

Domatesleri rendeleyerek porsiyonlara ayırın ve dondurarak, yemek ve soslarda kullanabilirsiniz.

Domateslerinizi, kullanacağınız yemek çeşidine göre saklamak daha avantajlıdır. Kullanacağınız domateslerin sos kıvamında olmasını istiyorsanız, rendeleyerek; tane tane olmasını istiyorsanız, doğrayarak buzdolabı poşetlerinde saklayın.

Çok sevdiğim Çanakkale domateslerinin kabuklarını soyup Koroplast Buzdolabı Poşeti'ne koyup, derin dondurucuda saklıyorum ve kışın yemeklerimde kullanıyorum.

Domateslerinizi buzdolabı yerine, oda sıcaklığında saklarsanız ömürleri daha uzun olur. Ayrıca mutlaka koparılan kısımları aşağıda olsun.

Domateslerin çabuk çürümesini önlemek için, koparılan kısımlarının aşağıda kalması gerekir. Bu sayede domatesin koparıldığı yerden nem ve hava girişi engellenmiş olur. Ayrıca domatesler oda sıcaklığında, buzdolabında olduğundan daha uzun süre dayanır.

Kışın kuruttuğunuz domatesleri buzdolabı poşetinde koyarak, buzdolabında 1 yıl saklayabilirsiniz.