Evde marmelat / reçel nasıl hazırlanır?

Cevaplar


4 portakalın kabuğunu 10 dakika kadar haşlayın. Haşlama suyunu döküp, tekrar yeni bir suda kabuklarının acılığının gitmesi için  10 dakika daha haşlayın. Portakal kabuklarını püre haline getirdikten sonra üstlerini örtecek kadar bal koyup karıştırın. Koyu olursa, biraz portakal suyu veya limon suyu ekleyebilirsiniz.

Evde yapılan marmelatların içine birkaç tane çekirdeksiz kuru üzüm atılırsa, daha canlı bir renk kazanır.

Reçel yapacağınız meyveleri iyice yıkayıp kurulamalısınız. Karıştırırken mutlaka tahta kaşık kullanmalısınız. Şekerlenmeyi önlemek için limon tozu yerine, limon suyu kullanın. Kavanozlara koyduğunuzda iyice soğumadan ve üzerindeki hava kabarcıklarını kağıthavlu ile almadan kavonozun ağzını kapatmayın. Reçellerinizi serin ve karanlık yerde saklayın.

Reçel yaparken karıştırmak gerekirse, muhakkak tahta kaşıkla karıştırılmalıdır.

Reçelinizin marmelat gibi olmaması için, seçtiğiniz meyvelerin çok olgunlaşmamış olmasına dikkat edin.

Reçelinizin küflenmesini önlemek için; pişirirken içine küçük bir parça tereyağı atabilirsiniz.

Ayva reçeli yaparken eğer ayvanın yumuşak, suyunun pelte gibi olmasını isterseniz; kaynayan şeker, suyunu iyice çekmeden ayvalar içine atılmalıdır. Yahut ayvaları daha önce pişirip, yumuşadıktan sonra şekerini katmalı ve hafif ateşte 2 saat pişirmelidir. O zaman rengi de güzel olacaktır.

Dört portakalın kabuğunu 10 dakika kadar haşlayın. Haşlama suyunu döküp, tekrar yeni bir suda, kabuklarının acılığının gitmesi için bir 10 dakika daha haşlayın. Portakal kabuklarını püre haline getirdikten sonra üstlerini örtecek kadar bal koyup karıştırın. Koyu olursa, biraz portakal suyu veya limon suyu ekleyebilirsiniz.

Yaptığınız reçelin çabuk şekerlenmesini istemiyorsanız, kullandığınız limon suyunu ateşten almanıza yakın koyun. Aksi takdirde önceden ilave edilen limon suyu, reçelin rengini ve kıvamını koyulaştırır.

Ben reçellerime limon suyu yerine, limon tuzu ekliyorum; kıvamı daha güzel oluyor.