Evde yoğurt nasıl mayalanır?

Cevaplar


Yoğurt mayalarken, kabı kapakla kapatmayın fırın gözünde bekletin, böylece cıvık olmayacaktır.

Pişirdiğimiz sütü mayalayıp, yoğurt yaparken; cam kavanozlar kullanın. Hem tek kullanımlık hem taze ve pratik.

Yoğurt mayalarken süt kabının üstünü delikli elek, süzgeç vb kapla kapatip, bez örterseniz yoğurdunuz sulanmaz.

Yoğurt mayalarken, mayanızın içine 1 çay kaşığı şeker ve 1 çay kaşığı un katarsanız, taş gibi yoğurdunuz olacağını göreceksiniz.

Yoğurt yapmadan önce, mayalayacağınız kaba 1 yemek kaşığı bal katarsanız yoğurdunuz tatlı olur.

Yoğurdunuzu mayaladıktan sonra, buzdolabına koyun. Kapağı sabaha kadar açık kalsın, yoğurdunuzun daha katı olduğunu göreceksiniz.

Evde yoğurt mayaladığınızda istediğiniz gibi sert ya da tatlı olmuyorsa; size bir tüyo vereyim: İçine 1 adet küp şeker atıyoruz. Ayrıca tencereyi sarıp sarmalamak yerine, 50 dereceye kadar ısıttığınız fırında 3-4 saat tutuyoruz. Sonra buzdolabına koyuyoruz.

Evde kendi yaptığınız yoğurdu, dolaba ilk koyduğunuzda 1 gün boyunca kapağını açık bırakırsanız; daha yoğun kıvamı olan bir yoğurdunuz olacak.

Çalışıyorsanız ve yoğurdun mayalanmasını bekleyecek vaktiniz yoksa; yatmaya yakın sütü 5-8 dakika çelik tencerede kaynatın. 30 dakika soğumasını bekleyin (parmak ucuyla kontrolde çok az yandığını hissedeceksiniz). Mayayı karıştırıp üzerini sadece kevgirle kapatın. Sabah uyandığınızda buzdolabına koyun. Akşam yemeğinde kullanılmaya hazır, koyu kıvamlı bir yoğurt hazır.

Evde yoğurt mayaladıktan sonra, peçeteye sarıp Koroplast Streç Film'le sıkı bir şekilde kapattığımda hava almadığı için, suyunu peçete çekiyor ve yoğurt kalıp gibi oluyor. Tavsiye ederim…