Fırın nasıl temizlenir?

Cevaplar


Yemek yapmadan önce, fırınınızın ortasına yarısı sirke, yarısı su ile doldurulmuş bir tava koyun. Fırınınızı birkaç dakika için ısıtın, daha sonra soğumaya bırakın. Kötü kokular fırınınızı terk edecektir.

Bunun için ihtiyacınız olan tek malzeme sıvı amonyaktır. Öncelikle fırınınızı 60 dereceye ısıtın (Isı 60 dereceye ulaştıktan sonra ısıyı sıfırlayın.). Fırın ısınırken 1-2 litre su kaynatın. Sıvı amonyağı bir fırın tepsisine koyun. Kaynar suyu da başka bir fırın kabına koyun. Fırının üst rafına amonyağı, alt tarafına ise suyu koyup fırının kapağını kapatın ve 1 gece bu şekilde bekletin. Ertesi gün amonyak ve suyu fırından çıkarıp, fırının kapağı açık şekilde 15 dakika havalandırın. Ardından amonyağın içine 1-2 çay kaşığı bulaşık deterjanı ekleyin. Eldiven giyip bir sünger yardımıyla, fırını deterjan eklediğiniz amonyakla silin.

Fırın kapağındaki camı temizlemek için, fırını biraz ısıtın. Isınan kapak camına yağ çözücü sprey sıkıp, üzerine Koroplast Streç Film kapatın. 15 dakika sonra streç filmi kaldırın ve süngerle silin. Kirler kolayca çıkacaktır.