Fırında patates nasıl yapılır?

Cevaplar


Fırında patates yapmak uzun sürer. Süreyi kısaltmak için, patatesleri önceden 5 dakika haşlayın.

Patateslerin kabuklarını soyarak, iri lokmalar halinde doğrayın. Fırın torbasına koyarak; tuz, karabiber, parçalar halinde tereyağı koyarak torbanın ağzını kapatın. Torbayı alt üst ederek harmanlayın. Tepsiye koyun, kürdanla birkaç yerinden delerek pişirin. Patatesker kendi buharında ve tereyağında piştiği için, et yemeklerinin yanında hem hafif hem de çok lezzetli oluyor.  

Koroplast Pişirme Kağıdı'nı kullanarak yağsız atıştırmalık patatesler yapabilirsiniz. Yapmanız gereken sadece patatesleri yuvarlak şekilde (4-5 mm'lik) kesip kağıdın üzerine dizmek. Üstüne tuz serpin ve fırına verin. Yanına yoğurt, içine kırmızı toz biber, tuz ve kekik ile sos yapmanızı tavsiye ederim.

Koroplast Pişirme Kağıdı sayesinde patatesler, çok daha hızlı pişiyor ve lezzettli oluyor.

Patatesleri dilimleyip önce Koroplast Buzdolobı Poşeti'nde zeytinyağı, sarımsak, biberiye ve istediğiniz baharatlarla harmanlıyor ve bir süre bekletiyoruz. Takriben 15 dakika ki bütün armoları içine çeksin. Sonra, buzdolabı poşetinden çıkarıp Koroplast Pişirme Kağıdın'da fırında sağlıklı pişiriyoruz.

Patateslerimizi güzelce yıkayıp soyduktan sonra bir miktar zeytinyağı, kekik, pul biber ile bütün olarak karıştırıyoruz. Bu karışımı Koroplast Alüminyum Folyo'ya sarıp fırında 200 derecede 50 dakika pişiriyoruz. Patateslerimiz kendi buharıyla mis gibi pişiyor.

Patatesleri elma dilimi şeklinde doğrayıp baharatlayın, Koroplast Pişirme Kağıdı'nın üstüne yerleştirip fırına verin, yarım saatte hazır. Tepsi yıkama derdine son…

Oğlumun en sevdiği patatesleri yapmak için, Koroplast Buzdolabı Poşeti'nin içine patatesleri koyup kekik, karabiber, az miktarda yağ ve tuzu koyup karıştırıyorum. Tepsiye Koroplast Pişirme Kağıdı'nı serip, üstüne patatesleri koyup fırınlıyorum. Bulaşıktan tasarruf ediyorum.

Fırında patates yapmadan önce, 10-15 dakika haşlayın ve çatal ile delin. Daha kolay pişecektir.

Öncelikle tepsiye Koroplast Fırın Kağıdı koymalısınız. Daha sonra bir kapta patatesleri elma dilim olarak doğruyoruz. İçine zeytinyağı ve sevdiğimiz bütün baharatları ekliyoruz. Ben artı olarak kurutulmuş sarımsak ekliyorum ve iyice karıştırıp harmanlıyoruz, tepsiye döküyoruz. Piştikten sonra Koroplast Fırın Kağıdı sayesinde tepsiye yapışmıyor ve kolaylıkla tepsiden alınabiliyor.