Halı nasıl temizlenir?

Cevaplar


Halının detaylı temizliği için halıya karbonat serpip yarım saat bekleyin, sonra elektrikli süpürge ile süpürün.

Pahalı bir halı temizleyicisi almak yerine halınıza mısır unu serpin ve ovalayın. Kirler anında yüzeye çıkacaktır. Ekstra temizlik için halı şampuanı ve soda da kullanabilirsiniz.

Halılarınızı kimyasal olmadan dezenfekte etmek için, üzerine toz karbonat dökün ve iyice her tarafına yayın. Yarım saat beklettikten sonra süpürün. Hem halınızdaki kötü kokular gidecek hem de halınız dezenfekte olacaktır.

Halıdaki yeni leke için maden sodası olağanüstü etkilidir. Lekenin üzerine biraz soda döküp bekleyin, sonra süngerle silin.

Karbonat, nane ve mısır nişasta karışımını halınızın üzerine serpin. 1-2 saat beklettikten sonra makineniz ile süpürün. Özellikle kedi, köpek besleyen evler için kolay temizlik olacaktır.

Halının üzerinde oluşan hafif bir lekenin yayılıp kalıcı bir hale dönüşmemesi için alınacak ilk önlem; lekelenen bölgeyi bol suyla ıslatmaktır. Islattıktan sonra lekeyi kenarlarından merkeze doğru temiz kuru bezlerle iyice silip temizleyin. İleri geri hareketlerle ovalamayın, çünkü lekeyi sadece yaymış olursunuz. Yukarıdaki işlemi uyguladıktan sonra leke çıkarıcı ilaç kullanabilirsiniz.

Halılarınızı kar ile temizleyiniz, pırıl pırıl olduğunu göreceksiniz.

Pahalı bır halı temizleyicisi almak yerine, halınıza mısır unu serpin ve ovalayın. Kirler anında yüzeye çıkacaktır.

Yeni alınan halıların normalleşmesi uzun zaman alır. İlk günlerde çoraplarınız halının rengini alır, her taraf küçük yün yumağıyla bezenir. Bu çileden kurtulamak için; elinize lastik eldiven geçirin. Eldiveni yeni halının üzerinde gezdirin. Lastik eldivenin mıknatıs gibi kılları çektiğini fark edeceksiniz. Aynı yöntemi arabanızda ve evdeki kedi köpek kılları için de uygulaya bilirsiniz.

Yeni halınızın pamukları evinize dağılıyorsa, sirkeli su ile akşamdan silin, sabah süpürdükten sonra bir daha pamukların dağılmadığını göreceksiniz.