Kızartma nasıl yapılır?

Cevaplar


Her şeyden önce, kızartacağınız sebzeleri 1 saat önceden buzdolabından çıkarıp oda sıcaklığında bekletin. Yağı iyice kızdırın. Kızartma yağına ilk seferde çok fazla malzeme atmayın. Fazla malzeme yağın ısısının düşmesine neden olur, o zaman da istenilen sonuç alınamaz. Kızartmaları tavadan alırken büyük delikli bir kepçe kullanın. Fazla yağı tencereye akmış olur.

Her şeyden önce kızartacağınız sebzeleri, buzdolabından 1 saat önceden çıkarıp oda sıcaklığında bekletin. Yağı iyice kızdırın. Kızartma yağına ilk seferde çok fazla malzeme atmayın. Fazla malzeme yağın ısısının düşmesine neden olur, o zaman da istenilen sonuç alınamaz. Kızartmaları tavadan alırken büyük delikli bir kepçe kullanın. Fazla yağı tencereye akmış olur.

Kızartmanın tarifi çok kolaydır ve herkes yapar. Kızartılacak malzemeyi kızgın yağa atmanız bu işi kotarmak için yeterlidir. Ne var ki, sonuç hiç de umduğunuz gibi olmayabilir. Bu basit işlemin sonucunda herkes farklı lezzetler elde eder. Çünkü iyi bir sonuç ayrıntıda gizlidir; yağın kızgın ve yağ miktarının malzemeye oranla 4 kat fazla olması gerekmektedir.