Limon kabuğu nasıl değerlendirilir?

Cevaplar


Değersiz olarak gördüğünüz limon kabuklarını, güneşli bir yere koyup kurutun. Özellikle isli ve yağlı mutfak eşyalarınızı ovarken şaşırtıcı sonuçlar alabilirsiniz.

Değersiz olarak gördüğünüz limon kabuklarını, Koroplast Alüminyum Folyo üzerinde güneşli bir yerde kurutursanız, iyi bir temizleme aracına sahip olursunuz. Bu kurumuş kabuklarla, özellikle isli ve yağlı mutfak eşyalarınızı, çelik eşyaları ve bıçakları ovarken, şaşırtıcı sonuçlar alabilirsiniz.

Limonu kulandıktan sonra, kalan kabuklarını küçük küçük doğruyorum ve kullanabileceğim miktarlarda buzdolabı poşetine koyarak, derin dondurucuda saklıyorum. Gerektiğinde kurabiyelere, keklere, salatalara ve soslara kullanıyorum. Bulaşık makinesine koyuyorum, yağların çözülmesini kolaylaştırıyor. Gerektiğinde ağzıma alıyorum, hem diş eti kanamalarına iyi geliyor hem de kokuyu önlüyor.

Limonu derin dondurucuda bekletip, daha sonra rendeleyerek kullanabilirsiniz. Böylece limonun kabuğununda faydalarından yararlanabilirsiniz.

Birkaç limonu buzluğa atın, dondurun. Daha sonra buzluktan çıkarttığınız limonları pasta ve keklere rendelemek çok daha kolay olacaktır.

Kullanılmış limonların kabuklarını rendeleyin ve şeker ile karıştırın. Kavanozun içerisinde buzdolabında uzun bir süre saklayabilirsiniz. Böylece pasta yaparken elinizin altında hazır bulunur.

Limonu yıkayıp buzdolabınızın buzluk bölümüne koyuyorsunuz. Donduktan sonra, mutfak rendesini alıp limonun tamamını rendeleyebilirsiniz. Soymanız gerekmiyor. Rendelenmiş limonu yemeklerinizin üzerine serpebilir; sebze salatasına, dondurmaya, çorbaya, makarnaya, makarna sosuna, suşiye, balık porsiyonlarına katabilirsiniz. Yemeklerin tamamı, daha önce hiç tatmadığınız mükemmel bir lezzet kazanacaktır. Büyük olasılıkla, limon denince sadece limon suyu ve vitamin C aklınıza gelir. Sadece bu kadar olduğunu düşünürsünüz. Artık limonun gizemlerini öğrenince onu kupada içeceğiniz hazır çorbalarınıza bile katabileceksiniz.