Mobilyalar nasıl temizlenir?

Cevaplar


Koltuğunuz silinebilir bir koltuksa ve ufak tefek lekeler varsa; hiç bez kullanmadan ve deterjan istafı yapmadan ne yapabilirsiniz biliyor musunuz? Islak mendile bir mercimek tanesi kadar bulaşık deterjanı damlatıyor, biraz köpürtüp siliyoruz ve leke çıkıyor. Sonra bir adet ıslak mendille fazla deterjanı temizliyoruz.

Ahşap eşyalarınızda çizikler oluştuysa, onları yarım ölçek sirke ve yarım ölçek zeytinyağı ile ovun. Çiziklerin geçtiğini ve ahşap eşyalarınızın ilk günkü haline döndüğünü göreceksiniz.

Zeytinyağının mobilya cilası olarak da kullanılabildiğini biliyor muydunuz? Sprey şişeye 2 ölçek zeytinyağı, 1 ölçek limon suyu veya beyaz sirke dökün. Mobilyaya sıkın ve birkaç dakika beklettikten sonra kuru bir bez ile silin.

Ahşap eşyalarınızın üzerindeki çizikleri gizlemek için, çizik olan kısımlara mum sürerek dolgu yapın ve üzerini ahşap boyayla boyayın. Çiziklerin kaybolduğunu göreceksiniz.

Demlenmiş çay suyunu evinizde ahşap temizleyici olarak kullanabilirsiniz. Koyu renk mobilyalara uygulandığında çaydaki bileşenler eskimiş yüzeylere yepyeni bir parlaklık getirir.

Mobilyalarınızı temizlerken, bezin üzerine vazelin sürerseniz, tozlanmayı uzun süre geciktirebilirsiniz.

Evde temizlik esnasında, nemli bezinize az miktar vazelin sürer ve o şekilde mobilyalarınızın tozunu alırsanız; hem tozlanma süresi uzar hem de parlaklığı artar,  sık sık toz alma derdinden kurtulursunuz.