Patates nasıl kızartılır?

Cevaplar


Patatesi kızartmanın da püf noktası olur mu demeyin, çünkü var. Örneğin neden sizin kızarttıklarınız kıtır kıtır değil de yumuşacık oluyor ya da yapışıyor dersiniz? Evet patates kızartırken iki şeye dikkat etmelisiniz: Birincisi soyup doğradıktan sonra, bol suyla çalkalayın ve kuru bir bezle iyice kurulayın. Çünkü kesik yerlerinde açığa çıkan nişasta, tıpkı bir tutkal gibi parçaları birbirine yapıştırır. İkinci dikkat edeceğiniz şey, onları yağdan çıkardıktan sonra hemen tabağa alıp tuzlamak. Tuz fazla yağı ve buharı emer. Kızartmanın yumuşamadan kıtırlaşmasını sağlar.

Patatesi kızartmanın da püf noktası olur mu demeyin? Örneğin neden sizin kızarttıklarınız kıtır kıtır değil de yumuşacık oluyor ya da yapışıyor dersiniz? Evet patates kızartırken iki şeye dikkat etmelisiniz. Birincisi soyup doğradıktan sonra bol suyla çalkalayın ve kuru bir bezle iyice kurulayın. Çünkü kesik yerlerinde açığa çıkan nişasta, tıpkı bir tutkal gibi parçaları birbirine yapıştırır. İkinci dikkat edeceğiniz şey, onları yağdan çıkardıktan sonra hemen tabağa alıp tuzlamak. Tuz fazla yağı ve buharı emer. Kızartmanın yumuşamadan kıtırlaşmasını sağlar.

Patatesleri kızartmadan önce, üzerilerine hafifçe un serpin.

Patates kızartırken, patatesin çıtır olması için; patatesi doğradıktan sonra unlayıp pişirmelisiniz.

Patatesleri soyduktan sonra sudan geçirin ve kızartırken de un serpin, çok leziz olacaklar.

Patateslerin daha çıtır olması için, tam kızarmadan önce bir tabağa alın,  soğuttuktan sonra tekrar kızartma işlemine devam edin.

Patates kızartmasını yemeyen ve sevmeyen insan yoktur diyebilirim. Patates kızartmasının daha çıtır olmasını istiyorsanız, patatesleri daha önceden hafif kızartıp buzdolabı poşetine koyun ve dondurucuda saklayın. Kızartmak istediğinizde de dondurucudan çıkarıp hemen kızartırsanız, çıtır çıtır ve harika bir tadı oluyor.

Patatesleri soyup doğradıktan sonra, güzelce yıkayıp nişastasını akıtın. Suyunu süzdürüp tuzlayın. Daha çıtır ve lezzetli olduğunu göreceksiniz.

Patatesleri kızartırken birbirine yapışmasını istemiyorsanız dilimledikten sonra 2-3 kez su ile yıkayıp, süzülmeye bırakın.

Patatesleri kızartmadan önce, süt dolu bir kabin içinde biraz bekletin. Kuruladıktan sonra tavaya atın. Böylece daha az yağ çekeceklerdir.