Plastik ambalajlar nasıl değerlendirilir?

Cevaplar


Şeffaf renkteki pet şişelerden kolay bir şekilde boncuk yapabilirsiniz. İnce şerit halinde pet şişeden parçalar kesilir. Bunlar istenilen renklerde boyanır. Boyamak için, tahta kalemlerinden veya ispirtolu kalemlerden yararlanılır. Karga burun vasıtası ile şeritler içe doğru kıvrılır. Pet şişelerin plastik yapısı ince olduğundan dolayı, fön makinesinin sıcak ayarı ile kıvrılan şeride tutulur. Fön makinesinden çıkan sıcak hava, plastiği eriterek yapışmasını sağlar ve el işi plastik boncuklar hazır olur.

İki adet pet şişeyi diplerine yakın keserek bir fermuarla birleştirebilir ve evdeki küçük parçaları saklamak için kullanabilirsiniz.

Şampuan kutularınızı dekoratif askılar yaparak değerlendirebilirsiniz.

Şişe kapaklarından güzel oyuncaklar yapın.

Sizin gibi ben de geri dönüşüm fikirlerine bayılıyorum. Bu ilginç fikir ile 3 farklı işi bir arada yapmış olacağız. Öncelikle meşrubat şişesi kapaklarını değerlendireceğiz. Bunların iç kısmına küçük resimler yapıştırıp çerçeve haline dönüştüreceğiz. Son olarak da arkasına mıknatıs yapıştırıp buzdolabına takabileceğiz. Bundan sadece kendiniz için değil, sevdikleriniz için farklı resimlerle hediye de yapabilirsiniz. Bu kendin yap projesini hemen denemenizi tavsiye ederim.

Eski güneş yağı şişesinin içini temizleyerek, plajda değerli eşyalarınızı saklayabileceğiniz bir cüzdan elde edebilirsiniz.

Pet şişeler, genelde çöpe giden atık materyaller, ancak biraz araştırınca aslında yapılabilecek çok fazla şey olduğunu görebilirsiniz. Kumaşla kaplayarak saksı yapabilir; bir iple yüksek bir yere asarak taze çiçekleriniz için vazo olarak kullanabilirsiniz. Biraz daha büyük olanlara, benzin doldurup bagaja atanlar; evde bir kapı kilitlendiğinde bir parçasını kesip kapıyı açanlar da mevcut. Ben farklı bir uygulama gördüm ve dikkatimi çekti. Pet şişelerin alt kısımlarını, yani dibini kesip çeşit çeşit çiçek yapmışlar. Bunlar bir saksı veya vazoyu süslerken; bazen de bir perde gibi süzülmüş tavandan aşağı. Bahçe dekorasyonuna çok yakışacağını düşündüğüm bu fikir belki işinize yarar.

Eski güneş yağınızın içini temizleyerek, plajda değerli eşyalarınızı saklayabileceğiniz bir cüzdan elde edebilirsiniz.

Çocuklara hayvan sevgisini belli bir yaşta vermek gerekir. Dünya üzerinde bizim dışımızda da canlı hayatın olduğu ve bunlara karşı bazı sorumluluklarımızın olduğunu, çocuğumuza yaşatarak öğretmek istedik. Bunun için yaptıklarımızdan bir tanesi de, kuşlar için yemlik çalışmamız oldu. Bu çalışmayı yapabilmek için, öncelikle boş bir gazoz şişesi aldık. Bunun içini kuşun girebileceği şekilde kestik. Kuşun yemi yiyebilmesi için bir platform yaptık. Bunu kartondan düşündük ama sağlam plastikten daha uzun ömürlü bir stand yapılabilir. Sonra doğal görüntü katabilmek için bahçeden topladığımız yaprakları şişenin üzerine yapıştırdık. Bu şekilde sadece bu çalışmayı ağaca asmak kaldı. Sonra uzaktan kuşlar yemimizi yedikçe mutlu olduk. Kuşlar için de bizim için de mutlu son.

Pet şişelerinizi atmayıp, Koroplast Alüminyum Folyo ile sarın. Kapağına delikler açın, baharatlık elde edersiniz.