Pratik ütü nasıl yapılır?

Cevaplar


Ütü yapmayi kolaylaştırmak ve süreyi azaltmak için ütü masasının kılıfının altına Koroplast Alüminyum Folyo koyun. Sicagi geri yansıtacağından ütü yapmak daha kolay olacaktir.

Ütü yaparken; ütüleyeceğiniz gömlek, etek gibi giysilerin altına çarşaf, perde, havlu gibi geniş satıhlı eşyalar koyarsanız ikisi birden aynı anda ütülenecektir.

Ütü yapmayı kolaylaştırmak ve süreyi azaltmak için; ütü masasının kılıfının altına alüminyum folyo koyun. Sıcağı geri yansıtacağından ütü yapmak daha kolay olacaktır.

Eğer aceleniz varsa ve ütülemeye zamanınız yoksa, saç kurutma makinesini giysinizin kırışık yerlerine tutarak pratik bir şekilde ütüleyebilirsiniz.

Çamaşırlarınızı gece yıkayın. Makinadan çıkardığınız tüm çamaşırları ama özellikle gömlek, çarşaf gibi ütüsü zor olanları. Islakken güzelce katlayın ve bir gece bekletin. Sabah nemli olan çamaşırları düzgünce asın ve nemliyken çok kısa sürede ütülendiğini ve bazılarının ütü bile istemediğini görecek, şaşıracaksınız.

En iyi ütüleme metodu; giysini altına nemli bir bez yaymak ve üzerine hafif, kuru bir bez koymaktır. Kuru bezin üzerinden fazla bastırmadan ütüyü geçirin. Sıcak ütüyü asla yünün üzerine direkt olarak koymayın. Örgüyü hep tersten ütüleyin

Gömlek, pantolon ya da herhangi bir kıyafet ütülemeden önce nevresimleri altına koyarsak nevresimler de ütülenmiş olur. Bu şekilde nevresimlerin kokusu daha kalıcı ve daha güzel oluyor. Nevresimler yer tutmuyor. Bir anda iki iş  aradan çıkmış oluyor.

Gömleklerinizi iyice kurumadan, hafif nemli haldeyken ütülerseniz, çok daha çabuk açıldıklarını göreceksiniz.

Boş bir sprey şişesi alıp, su doldurun. Ütü yapacağınız yere hafif spreyle su sıkıp öyle ütüleyin. Çamarlarınız çok kolay ütülenecektir.

Ütünüz bozulduysa ve ütü yapmanız gerekiyorsa; saç düzleştiricinizi ısıtıp bununla giysinizdeki kırışıklıkları düzeltebilirsiniz.