Salata nasıl hazırlanır?

Cevaplar


Salata yaparken yeşilliklerinizin hem bıçağa yapışmasını hem de kesme tahtası üzerinde dağılmasını istemiyorsanız; kesme tahtanızın üzerine biraz tuz serpiştirmek yeterli olacaktır.

Salatalarınızın sosu iyi çekmesi için; kullandığınız malzemelerin kuru olmasına dikkat edin. Marul gibi yeşillikleri, mutlaka salata kurutucusunda kurutun.

Salatalarınızın daha lezeetli olması için sosunu ayrı bir kapta hazırlayın.Önce limon ve zeytinyağını sonrada isteğe göre sirkenizi ekleyin. Son olarak tuzu ilave edip ayrı bir kapta bu sosu karıştırıp bekletin. Servise başlamadan 5 dakika önce sosu salatanıza ilave edin. Hem bu sürede salatanız suyunu salmayacak hem de daha lezzetli olacak.

Salata yaparken, öncelikle salata malzemelerinin ıslak olmamasına dikkat edin. Malzemenin ıslak olması, sosun malzemeye nüfuz etmesini engeller. İyi bir salata için; malzemelerin birbirini bütünler nitelikte olması gerekir. Örneğin kabakla dereotu, domatesle fesleğen, cevizle peynir birlikte kullanıldığında iyi sonuç verirler.

Salatanın yağını en son ekleyin, çünkü yağ tuzun erimesini engeller.

Salata yaparken öncelikle salata gereçlerinin ıslak olmamasına dikkat edilmelidir. Çünkü malzemenin ıslak olması, sosun malzemeye nüfuz etmesini engeller. İyi bir salata için ayrıca, gereçlerin birbirini bütünler nitelikte olması gerekir.

Mayonezli salatalar, vakit kaybetmeden buzdolabının buzlu olan kısımda alt bölümünde saklanarak bakteri üretimi engellenmeli. Bu tür yiyecekleri 2 saatten fazla oda sıcaklığında bırakmayın. Eğer oda sıcaklığında daha uzun süre bulundurmak istiyorsanız etrafını buzla doldurun ve buzu bittikçe yenileyin.

Salata yaparken malzemelerin ıslak olmamasına dikkat edin. Malzemenin ıslak olması, sosun malzemeye nüfuz etmesini engeller. İyi bir salata için; malzemelerin birbirini bütünler nitelikte olması gerekir. Örneğin kabakla dereotu, domatesle fesleğen, cevizle peynir birlikte kullanıldığında iyi sonuç verirler.

Salatanızın lezzetli olmasını isterseniz, önce sirkeyi veya limonu tuzla karıştırıp dökmeli, sonra zeytinyağını ilave etmelisiniz.

Salata yaparken; öncelikle salata malzemelerinin ıslak olmamasına dikkat edin. Malzemenin ıslak olması, sosun malzemeye nüfuz etmesini engeller. İyi bir salata için; malzemelerin birbirini bütünler nitelikte olması gerekir. Örneğin kabakla dereotu, domatesle fesleğen, cevizle peynir birlikte kullanıldığında iyi sonuç verirler.