Sarımsak nasıl ayıklanır?

Cevaplar


Sarımsakları basitçe soymanın yolu: 1 kasenin içine su ve sarımsakları ekleyip 5 dakika bekletmektir. Böylece sarımsak kabuklarının çok kolay soyulduğunu göreceksiniz.

15-20 hatta daha fazla sarımsağı birkaç saniye içinde kolayca soyabileceğinizi biliyor muydunuz? Sarımsaklarınızı ayrı dişler halinde çelik bir tencereye koyun, çelik kapağını kapatın. Kapağı kapalı bir halde 10-15 saniye kadar kuvvetli bir biçimde aşağı yukarı sallayın. Kapağı açtığınızda tüm sarımsakların kabuğunun tamamen çıkmış olduğunu göreceksiniz.

Sarımsak kabuklarının çabucak ayıklanması için, 5 dakika sıcak suda bekletin. Kolayca soyulur.

İhtiyacımız olan 2 kase... 1 diş sarımsağı kaseye koyalım, diğer kase altı ile üzerine bastıralım, tane tane ayrılsın. Sonra 2 kaseyi birbirine kapatalım, birkaç saniye salladıktan sonra sarımsak kabuğundan ayrılacaktır.

Sarımsaklarınızı kolay soymak istiyorsanız, yarım saat ılık suda bekletin.

Sarımsakları daha kolay soymak için, buzdolabında saklayın. Tek seferde kabukları soyulacaktır. Ayrıca kesme tahtasında bıçağın yan kısmıyla iyice ezdikten sonra, ince ince kıyabilirsiniz.

Sarımsaklarınızı kolayca soymak için, mutfak tezgahı ya da herhangibir sert zemin üzerine bir diş sarımsağınızı koyup bıçağınız yatay vaziyetteyken sarımsağın üzerine sertçe vurun. Bir, iki vuruşta sarımsağınızın kabuğundan kolayca ayrıldığını göreceksiniz. Hatta benim gibi yemeklerinizde sarımsak kullanmayı çok seven biriyseniz ve kalın bir bıçağınız varsa tek seferde birkaç sarımsağın kabuğunu birden soymuş olursunuz.

Kabuklarını ayıkladığımız sarımsakları Koroplast Küçük Boy Buzdolabı Poşeti'ne koyuyoruz. Havan sapı ile eziyoruz, böylece ellerimize bulaşmamış oluyor. Ziyan etmeden torbayı ters çevirerek kullanabiliyoruz. Bunu ceviz ve fındık kırarken de kullanabiliriz.