Sarımsak nasıl saklanır?

Cevaplar


Sarımsakları her zaman elinizin altında hazır bulundurmak istiyorsanız kabuklarını soyduktan sonra bir kavanoza doldurup üzerine zeytinyaği koyarak muhafaza edebilirsiniz. Ayrıca bu yağ yemeklerinize, salatalarınıza ayrı bir lezzet katacaktir.

Sarımsakları topluca soyduktan sonra sirkeli suya koyup dolapta saklayabilirsiniz.

Sarımsak soymayı sevmeyenler için; sarımsakları topluca soyduktan sonra sirkeli suya koyup dolapta saklayın. Kavanoza koyduğunuz sarımsakların üzerini geçecek kadar zeytinyağı koyup ağzını iyice kapatıp da saklayabilirsiniz.

Sarmısağa ihtiyacınız olduğu anlarda kabuğunu ayıklamaktan sıkılıyorsanız; fazla miktarda sarmısağı bir seferde soyun, sonra da zeytinyağı dolu bir kavonozda saklayın. Bu şekilde hem uzun süre muhafaza etmiş hem de içinde bulunduğu yağla yemeklerinize, salatalarınıza ayrı bir lezzet kazandırmış olursunuz.

Sarımsak her ne kadar yemeklere eşsiz bir lezzet katsa ve bir o kadar da faydalı olsa da, sarımsağı soymak zaman alır ve insanın elinde uzun süre geçmeyecek bir kokuya neden olur. Sarımsak mevsimi de gelmişken, zaman kazandıran bir yöntem vermek istedim. Ben sarımsakları satın alıp, tamamını tek seferde soyuyorum ve buzdolabı poşetlerinde dondurucuda saklıyorum. Böylece ihtiyaç duyduğum her an yemeklerime kolayca ekleyebiliyorum. Buzluktan çıkan sarımsakları 1-2 dakika bekletirseniz, kolayca kesebilirsiniz. Benzer şekilde bir miktar sarımsağı da parçalayıcıda iyice ezip, yine buzdolabı poşetlerinde ince bir tabaka halinde dondurabilirsiniz. Yoğurt gibi yiyeceklere eklemek için pratik ezilmiş sarımsaklarınız olur.

Temizlenmiş sarımsakları rondodan geçirip Koroplast buzdolabı poşetlerine koyup, ince bi şekilde derin dondurucuda saklıyorum. Elimin altında her zaman hazır sarımsak rendesi oluyor. Hem yer kaplamıyor hem de gerektiğinde hiç vakit kaybetmeden yemeğe ya da yoğurda katabiliyorum.

Sarımsakların kabuklarını soyun ve bir kavanoza doldurun. Üzerine zeytinyağı koyup muhafaza edebilirsiniz. Ayrıca koyduğunuz bu yağ yemeklerinize de tat katacaktır.

Sarımsakları buzdolabı poşetine koyup, buzdolabınızda saklayın. Daha uzun ömürlü olacaklardır.

Sarımsaklarınızı her zaman elinizin altında hazır bulundurmak istiyorsanız, kabuklarını soyduktan sonra bir Koroplast Buzdolabı Poşeti'nde üzerine zeytinyağı koyarak muhafaza edebilirsiniz.

Bol miktarda sarımsağı soyup sonra kullanmak üzere  Koloroplast Buzdolabı Poşeti içinde buzluğa kaldırırım.  İhtiyaç halinde çıkarıyorum, 5 dakika kadar bekletip kullanırım. Sarımsağın tadında değişme olmaz, ama dokusu biraz yumuşar, bu da benim işime yarar.