Sebze nasıl pişirilir?

Cevaplar


Karışık sebzelerle kızartma yapmanın kolay yolu fırınlamaktır. Fırın tepsisi içerisine Koroplast Alüminyum Folyo serin; patates, kabak, patlıcan, domates ve biberleri koyup çok az yağ dökün. Üstünü de alüminyum folyo ile sarın. İsteğe göre baharat da koyabilirsiniz. Oldukça pratik, az yağlı ve lezzetlidir.

Bütün sebzelere biraz karbonat ekleyerek pişme süresini azaltabilirsiniz. Tuzunu asla pişirirken koymayın, sertleştirir. Tuzu, son anda ilave edin.

Havuç ve fasulye gibi sebzelerin rengini kaybetmemesi için; kaynayan suyun içinden aldıktan sonra, hemen soğuk suyun altına tutup birkaç dakika bu şekilde bekletin.

Sebzeleri pişireceğiniz suya kereviz yaprakları koyun. Böylece yemeğiniz daha lezzetli olacaktır.

Sebzeleri pişirirken, biraz karbonat ekleyerek pişirme süresini kısaltmak mümkündür. Tuzunu da asla pişirirken koymayın, sebzelerin sertleşmesine yol açar. Tuzu daima en son ilave edin.

Keskin kokulu yiyecekler pişirilirken, tencere kapağı aralık tutulursa; kokunun yemeğe sinmesi önlenmiş olur. Sebzeler haşlanarak kullanılacaksa, haşlama suyuna eklenecek bir miktar sirke, sebzelerin renginin korunmasını sağlayacaktır.