Sebzelerin rengini korumak için ne yapmalı?

Cevaplar


Pişirdiğiniz sebzelerin renklerini kaybetmemesi için 1 kesme şeker ya da limon suyu koyun.

Pişirdiğiniz sebzelerin renklerini kaybetmemesi için, 1 kesme şeker ya da limon suyu ilave edin.

Sebzeyi öncelikle kaynar suya koyun ve sebzenin diriliğine göre, en fazla 1-2 dakika içinde tencereden alıp buzlu suya koyun. Bu şekilde sebzelerin dirilikleri kaybolmamış ve renkleri bozulmamış olacaktır.

Yeşil renkli sebzelerin rengini korumak için, tencerenin kapağı aralık tutularak buharın çıkması sağlanmalı veya tencerenin kapağı ara sıra açılarak pişirilmelidir.

Pişirmek istediğiniz sebzeyi, öncelikle kaynar suya koyun ve sebzenin diriliğine göre en fazla 1-2 dakika içinde tencereden alıp, buzlu suya koyun. Bu şekilde sebzelerin dirilikleri kaybolmamış ve renkleri bozulmamış olacaktır.

Sebzeyi öncelikle kaynar suya koyun ve sebzenin diriliğine göre en fazla 1-2 dakika içinde tencereden alın. Buzlu suya koyun, bu şekilde sebzelerin dirilikleri kaybolmamış ve renkleri bozulmamış olacaktır.

Fasulyeler haşlanırken, renginin değişmemesi için; suyuna 1 çorba kaşığı toz şeker veya 2 çay kaşığı karbonat ekleyin. Haşlanan fasulyeleri süzün ve hemen bol buzlu suya atın.

Yemek pişirirken, sebzelerinizin rengi solar ve kaybolur. Bunu çok kolay bir yolla aşabilirsiniz. Tencerenizin içine atacığınız 1 tane küp şeker sebzelerinizin rengini koruyacak. Yemek piştikten sonra, tabaklarda gerçek renkleriyle servis edilecektir. Bir deneyin, siz de şaşıracaksınız.

Havuç daima kaynar suya atılır, piştikten sonra hemen soğuk suya tutulur. Böylece rengini muhafaza eder.

Yeşil sebzelerin rengini korumak için; tencerenin kapağı aralık tutularak buharın çıkması sağlanmalı veya tencerenin kapağı ara sıra açılarak pişirilmelidir.