Ütü tabanı nasıl temizlenir?

Cevaplar


Ütünüzün altını tuz ve sirkeyle silerseniz leke tutmasını ve çamaşıra yapışmasını önlemiş olursunuz.

Ütünüzün altı kıyafetlerinize yapışıyorsa, temiz bir bezin ya da kağıdın üzerine bolca tuz döküp, ütüleyin. Böylelikle ütünüzün yapışma probleminden kurtulursunuz.

Ütünüzün içine limon tuzu koyup üstüne su ilave edin ve fişe takın. İçindeki su bitene kadar buhar düğmesine basın. Ütünüzün içindeki tüm kireçlerin ütünün altındaki minik deliklerden döküldüğünü göreceksiniz.

Ütünüzün altını tuz ve sirkeyle silerseniz leke tutmasını ve çamaşıra yapışmasını önlemiş olursunuz.

Ütünüzün altı kirlendiyse; bir parça pamuğu sirkeye batırın, yavaş yavaş ovun. Kirden eser kalmadığını göreceksiniz. Ayrıca ütü sıcakken, altını 1-2 damla zeytinyağı damlatılmış nemli bir bezle silerseniz, göz kamaştıracak bir temizlik elde edersiniz.

Üzerine eşit miktarda tuz serpilmiş bir kağıdın üzerinden ısınan ütünüzü buhar kullanmadan geçirin. Ütü tabanındaki yapışkanlıklar kaybolacaktır.

Isınan ütünüzü buhar kullanmadan, üzerine eşit miktarda tuz serpilmiş bir kağıdın üzerinden geçirin. Yapışkanlıklar kaybolacaktır.

Eğer ütü yaparken,  eşyalarınıza yapışıyorsa çözüm çok basit. Temiz bir bezi sirke ile nemlendirin. Ardından üzerine tuz dökün ve tuzu nemli beze yedirin. Bu bez ile ütünüzün altını iyice silin ve sonra ütüye başlayın. Artık ütünüz eşyalarınıza yapışmayacaktır. Silme işlemini ütünün tabanı soğukken yapın. Bu bilgi eskimemiş ütüler içindir. Eğer ütünüz çok eski ise, bu yöntem sorununuzu çözmeyecektir. Ütünüzü değiştirmenizi tavsiye ederim