Yağ lekesi nasıl çıkar?

Cevaplar


Halınız yağ lekesi olmuşsa karbonatla bunu temizleyebilirsiniz. Yağın üstüne bol karbonat döküp, biraz ovmak yeter. Kuruduktan sonra iyice fırçalayın, lekenin yok olduğunu göreceksiniz.

Süet eşyanızın üzerine damlayan yağ lekesini çıkarmak için, üzerine sirke veya maden sodası ile ıslatılmış yumuşak bir sünger ile fazla bastırmadan aynı yönde silin. Lekeyi sildikten sonra kurumaya bırakın ve deri fırçası ile hafifçe fırçalayın. Fırçalama ve silme işlemini aynı yöne doğru uygulama yapın.

Kıyafetinizdeki, halınızdaki yağ lekesine tuz dökün ve yıkayın. Yağ lekesinden eser kalmayacaktır.

Kıyafetlerinize ya da masa örtünüze damlayan yağ lekesinin üzerini kaplayacak şekilde, bulaşık deterjanı damlatıp 10 dakika beklettikten sonra, durulayıp makinede yıkayın. Lekenin çıktığını görürsünüz.

Örtünüzdeki yağ lekelerini çıkarmak için, üstüne bir tutam tuz dökün.

Yağ, salça lekesi olan çamaşırlarınızı zorlanmadan çıkarmak için; çamaşırlarınızı makineye atmadan önce lekelerin üzerine bulaşık deterjanı dökün. Çamaşır makinesine atın. 15 dakikalık kısa programda yıkarsanız dahi kesin çözüm bulursunuz.

Üzerinize yağ damladığı zaman hemen tuz serpin, yağı çekerek leke oluşumunu engelleyecektir.

Duvardaki yağ lekelerini temizlemek için; ıslak bir beze biraz diş macunu sıkınız ve bu bezle yağlı lekeyi ovalayınız. Bu işlemden sonra ovaladığınız bölgeyi nemli temiz bir bezle silerek kurumaya bırakınız.

Üzerinize sıçrayan yağ lekesini çıkarmak için; ıslak mendilin üzerine bulaşık deterjanı dökün, bu karışımla lekeyi silin. Anında yağ lekesi çıkıyor.

Zeytinyağı lekesini çıkarırken, bir lokma ekmek içi yuvarlayıp lekenin üzerinde gezdirilmelidir.