Yumurta sarısı nasıl ayrılır?

Cevaplar


Merhaba arkadaşlar, size yıllardır uğraştığımız, bazen hüsranla sonuçlanan yumurtayı sarısından ayrımamanın en pratik yolunu anlatacağım. Önce yumurtayı bir tabağa kırıyorsunuz, daha sonra sarısının üzerine bir pet şişenin ucunu getiriyorsunuz, burada can alıcı hamleyi yapıyor ve pet şişeyi biraz sıkıyorsunuz; içerde oluşan basınç yumurtanın sarısının şişenin içine geçmesine neden oluyor. Olayın güzel tarafı ise, yumurtanın sarısı hiç bozulmuyor. İşte bu da bize hem zaman hem de hijyen kazandırıyor.

Yumurtanın sarısını beyazından ayırmak zor olabilir. Kolay yolu ise; yumurtayı orta boy bir huninin içine kırmanızdır. Yumurtanın beyazı huninin azından akıp, altına tutacağınız kabın içine düşer. Sarısı ise; huninin geniş kısmında kalır. Yalnız yumurtanın bayat olmamasına dikkat edin.  Çünkü bu işlemi yaparken, bayat yumurtanın sarısı patlayabilir.

Yumurtanın sarısını beyazından kolay ayırmak için; yumurtayı buzdolabından çıkardıktan hemen sonra kırıp ayırın. Böylece yoğunluk farkından dolayı daha kolay ayrılacaktır.

Yumurtanın sarısını akından ayırmanın kolay yolu, yumurtayı bir huni içine kırmaktır. Yumurta taze ise sarısı dağılmayacak, akı ise huninin içinden geçerek altına tutacağınız kaba akacaktır

Yumurtayı kırın ve küçük bir pet şişeyi yumurtaya yaklaştırıp sıkın ve bırakın. Sarının şişeye çekilmesiyle beyazından ayrıldığını göreceksiniz.

Yumurtanın sarısını beyazından ayırmak zor olabilir. Kolay yolu ise; yumurtayı orta boy bir huninin içine kırmanızdır. Yumurtanın beyazı huninin azından akıp altına tutacağınız kabın içine düşer. Sarısı ise, huninin geniş kısmında kalır. Yalnız yumurtanın bayat olmamasına dikkat edin. Çünkü bu işlemi yaparken, bayat yumurtanın sarısı patlayabilir.

Boş pet su şisesini belinden sıkarak, tabağa kırdığınız yumurtanın sarısına değdirin ve elinizi pet şişenin belinden çekin. Sarılar kolayca şişenin içinde…

3

3

3