Yumurtanın tazeliği nasıl anlaşılır?

Cevaplar


Yumurtalarınızın taze mi bayat mı olduğunu anlamak istiyorsanız; onları içine biraz tuz katılmış suya atın. Günlükler suyun dibinde, 3-5 günlükler ortasında, bayat olan yumurtalar da yüzünde dururlar. Yumurtanın taze olup olmadığını  kırarak da anlayabilirsiniz. Kırdığınızda sarısı yayılıyor, dağılıyorsa bayat; bombeli şekilde duruyorsa taze demektir. Bu yüzden onları teker teker bir kaba kırın, bayatları yemeğe karıştırmadan atma şanslınız olsun.

Yumurtayı tuzlu suyla dolu bir kaba koyarak taze olup olmadığını anlayabilirsiniz. Yumurta dibe çökmüyorsa bayat, dibe çöküyorsa taze demektir. Yumurtayı hafifçe salladığınızda içinde bir hareket hissediyorsanız, bu da bayatlığa işarettir. Yumurtanın tazeliği kabuğundan da belli olur. Taze yumurtanın görünüşü mat ve kireçlidir. Bayat yumurtanınki ise parlak ve pürüzsüzdür.

Yumurtalarınızın taze olup olmadığını anlamak için; bir kaba su doldurup içine yumurtayı bırakın. Eğer yumurta yatay durumda, suyun dibinde duruyorsa tazedir. Dik bir konumda, suyun üzerinde yüzüyorsa bayattır.

Yumurtalarınızın taze mi bayat mı olduğunu anlamak istiyorsanız, onları içine biraz tuz katılmış suya atın. Günlükler suyun dibinde, 3-5 günlükler ortasında, bayat olan yumurtalar da yüzünde dururlar. Yumurtanın taze olup olmadığını, onu kırarak da anlayabilirsiniz. Kırdığınızda sarısı yayılıyor, dağılıyorsa bayat,; bombeli şekilde duruyorsa taze demektir. Bu yüzden yumurtaları teker teker bir kaba kırın, bayatları yemeğe karıştırmadan atma şanslınız olsun.