Tam da Mevsimiyken Enginar İle İlgili Bilmeniz Gereken 6 Bilgi

1-) ENGİNAR NEDİR ?

 

Enginar; bileşikgillerden nemli topraklarda yetişen, kökü yıllarca yaşayan ve mor renkte çiçekler açan, dikenli bir bitki türüdür. Tabii aslında biz onu öyle değil de, zeytinyağlısından etlisine kadar harika lezzetleriyle biliyoruz.

 

2-) ENGİNARIN FAYDALARI NELERDİR ?

 

Annelerin de dediği gibi enginarın faydaları saymakla bitmez… Lifli yapısından dolayı enginarda A, B1, B2, B6 ve C vitaminleri vardır. Mineral içeriği en yüksek olan sebzelerden biri olan enginar aynı zamanda bol miktarda fosfor, kalsiyum, demir, sodyum, potasyum, magnezyum ve çinko içerir.

 

Güzeller güzeli mor çiçekli enginarın tadı gibi yararları da mucizelerle doludur. Enginarın şifaları içinde sindirim sistemine katkısı büyüktür. Bunun yanı sıra mide ekşimesini de azaltır. Yüksek oranda besin lifi içeren enginar yaprakları, bağırsak hareketini hızlandırır ve metabolizmaya katkıda bulunur. Enginarın kolesterol üzerine olumlu yönde etkisi olduğu gibi; kandaki kolesterol miktarı normal düzeylere çekildiğinde fazla kolesterolü süzerek karaciğerin yükünü de hafifletmiş olur.

 3-) ENGİNAR NASIL SEÇİLİR ?

 

Enginar seçerken yapraklarının açılmamış ve sıkı olmasına, bunun yanında bir de ağır olmasına dikkat edin. Enginarın taze olup olmadığını anlamak için uzun sap kısmı ucundan tutulup sallayın eğer lastik gibi sallanıyorsa, enginar tazedir!

 4-) ENGİNAR NASIL TEMİZLENİR VE SOYULUR ?

Enginarı evde kendiniz  soymak istiyorsanız biraz zorlu bir süreç olduğunu bilmelisiniz ama pratik bazı çözümlerle bu süreci kolaylaştırabilir ve kısaltabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken nokta dıştan içe doğru çok dikkatli bir şekilde temizlemeye başlamak.  
Ayrıntılı anlatımı, videomuzda bulabilirsiniz : https://www.hayatikolaylastirir.com/enginar-nasil-soyulur

 5-) ENGİNAR NASIL SAKLANIR ?

 

Enginarı her iki türde de saklayabilirsiniz. Dilerseniz taze bir şekilde buzdolabında dilerseniz aylarca buzlukta saklayarak ilk günkü lezzetini muhafaza edebilirsiniz!

Ayrıntılı anlatımı, videomuzda bulabilirsiniz : https://www.hayatikolaylastirir.com/enginar-nasil-saklanir-2

 

6. ENGİNAR NASIL PİŞİRİLİR ?

Her türlü et çeşidiyle, kremayla ve mantarla mükemmel bir uyum yakalayan enginarı ister fırında, isterseniz zeytinyağı ile tavada pişirebilirsiniz. Sizin için hazırladığımız 3 pratik tarifi mutlaka denemelisiniz. 

 

Antakya’nın Et Sarma Enginarı Tarifi | Hayatı Kolaylaştırır

Enginarı kıymaya sarmak kimin aklına gelirdi? Antakya’nın güzel insanının aklına gelmiş! Refika’da bu vesileyle taptaze enginarlardan harika bir tarifi bizlerle tanıştırma fırsatı yakalamış!

 

Enginarlı Tavuk Dolması Tarifi | Hayatı Kolaylaştırır

Bu dolma, bildiğiniz dolmalara benzemiyor! İçinde enfes kremalı ıspanağı, mevsiminde enginarı ve harika lezzetiyle Tavuklu Enginar Dolmasını kaçıranlar bir sonraki için şimdiden sıraya girecek!

Kremalı Mantarlı Enginar | Hayatı Kolaylaştırır
 
Enginar enginar olalı böyle bir lezzete bürünmedi. İşte hazır mevsimi de gelmişken hem çok pratik hem de mantar ve kremayla lezzetini arttırdığımız tarifimiz.