Yazın zarif meyvesi vişneyle ilgili bilmeniz gereken her şey!

VİŞNENİN FAYDALARI NELERDİR?

Vişne idrar üretimini artırmak ve sindirime yardımcı olması için sıklıkla tüketilmektedir. Osteoartrit, kas ağrısı, egzersiz ile ilgili kas hasarı, gut, uykusuzluk için de kullanım alanları bulunmaktadır.Ayrıca Vişne çok güçlü bir antioksidandır: Kırmızı meyvelerden biri olan vişne, meyve ve sebzelerde antosiyaninler olarak bilinen antioksidan fitokimyasallar açısından zengindir.Vişnenin sahip olduğu antioksidan C vitamini, bağışıklık sistemi için gerekli olmasının yanı sıra, cilt yenileme için gerekli olan kolajen sentezinde de önemli bir rol oynamaktadır.

VİŞNE ÇEKİRDEĞİ NASIL AYIKLANIR?

Vişne çekirdeğini çıkarmak aslında oldukça pratik ve basittir. Bu pratik yöntemle vişne suyu, vişne reçeli veya vişneli tatlılara hazırlık yapabilirsiniz. Hatta kirazın çekirdeğini de aynı işlemle çıkarabilirsiniz

VİŞNE NASIL SAKLANIR?

İstediğiniz kadar vişneyi yıkayıp, saplarını ve çekirdeklerini ayıklayın. Bir süzgece yerleştirip, suyunun süzülmesini bekleyin. Suyu süzülen vişneleri fermuarlı poşete yerleştirip, havasını alarak kapatıp, derin dondurucuya yerleştirin. Vişnenin derin dondurucuda saklama süresi 8-10 aydır.
YAZA ÖZEL VİŞNELİ TARİFLER
Tek tarif içinde enfes vişneli parfe ve mis kokulu vişne sos, yanında da vişne dondurup saklama ipucu;
Ev yapımı leziz mi leziz, serin mi serin vişne suyu. Vişneleri de sonra tatlılar için kullanabilirsiniz.